Doposażenie Centrum Urazowego w WSS im. M. Kopernika w Łodzi w specjalistyczny sprzęt medyczny - LPM

Szpital im. M. Kopernika w Łodzi

Projekt pn. „Doposażenie Centrum Urazowego w WSS im. M. Kopernika w Łodzi w specjalistyczny sprzęt medyczny”

Projekt dofinansowany w ramach

PROGRAMU OPERACYJNEGO INFRASTRUKTURA I ŚRODOWISKO 2014-2020

PRIORYTET IX Wzmocnienie strategicznej infrastruktury ochrony zdrowia

DZIAŁANIE9.1.  Infrastruktura ratownictwa medycznego

1. Cel projektu

Celem głównym projektu pn. „Doposażenie Centrum Urazowego w WSS im. M. Kopernika w Łodzi w specjalistyczny sprzęt medyczny”

jest poprawa infrastruktury technicznej a przez to poprawa i ochrona stanu zdrowia i bezpieczeństwa zdrowotnego społeczeństwa, w tym obniżenia poziomu śmiertelności oraz skutków powikłań będących następstwem wypadków i innych stanów nagłego zagrożenia zdrowotnego. Cel ten zostanie osiągnięty poprzez realizację planowanych inwestycji w infrastrukturę sprzętową działającego na terenie szpitala Centrum Urazowego. Jakość świadczonych usług medycznych kształtowana jest bowiem przez wiele czynników, wśród których można wskazać między innymi takie jak: stan aparatury i sprzętu medycznego, jego sprawność, wydajność i efektywność działania przy zapewnieniu maksimum bezpieczeństwa dla pacjenta i personelu medycznego, zastosowanie nowoczesnych technologii zgodnych z najnowszą wiedzą medyczną . Celem ogólnym opisywanego projektu jest inwestycja w sprzęt medyczny i podniesienie w ten sposób poziomu świadczonych usług w centrum urazowym przy równoczesnej ochronie stanu zdrowia i bezpieczeństwa zdrowotnego społeczeństwa. Poprzez realizację projektu wsparte zostaną także istniejące jednostki systemu i jednostki współpracujące z systemem w celu poprawy jakości i dostępności udzielanych świadczeń zdrowotnych Dzięki inwestycji w sprzęt medyczny dofinansowana zostanie infrastruktura z całym niezbędnym, pomocniczym wyposażeniem i urządzeniami , koniecznymi dla zapewnienia usług ratownictwa medycznego przez 24 godziny na dobę/7 dni w tygodniu w CU i jednostkach organizacyjnych szpitala. Cel zostanie osiągnięty poprzez obniżenie poziomu śmiertelności oraz powikłań powypadkowych i innych stanów nagłego zagrożenia zdrowotnego ludności regionu łódzkiego.

2. Planowane efekty

Celem opisywanego projektu jest poprawa infrastruktury technicznej przy jednoczesnej ochronie i poprawie stanu zdrowia i bezpieczeństwa zdrowotnego społeczeństwa. Szczególny nacisk kładziony jest na obniżenie poziomu śmiertelności i skutków powikłań w stanach nagłego zagrożenia zdrowotnego. W szpitalnym oddziale ratunkowym zlokalizowanym w Szpitalu, w którym funkcjonuje centrum urazowe przeprowadza się wstępną diagnostykę pacjenta urazowego oraz jego leczenie w zakresie niezbędnym dla stabilizacji funkcji życiowych. Projekt jest kontynuacją wcześniejszych inwestycji mających doprowadzić do powstania w pełni wyposażonego Centrum Urazowego świadczącego usługi medyczne na najwyższym poziomie w szpitalu będącym jednym z największych szpitali w województwie. Tak postawiony cel łączy się z zakupem wyrobów medycznych służących do diagnostyki i terapii podnoszących funkcjonalność CU. Zakres niezbędnych inwestycji obejmuje doposażenie w aparaturę i sprzęt medyczny niezbędny w codziennej pracy centrum urazowego.

Doposażenie w ramach projektu Centrum Urazowe zabezpieczy ciągłość szybkiego postępowania diagnostycznego oraz kompleksowe leczenie w jedynym w województwie łódzkim wielospecjalistycznym Szpitalu, osób w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego spowodowanego działaniem czynnika zewnętrznego, którego następstwem są ciężkie, mnogie lub wielonarządowe obrażenia ciała. Poprawa zdrowia ma służyć zaktywizowaniu i lepszemu wykorzystaniu podstawowych możliwości, które przyczynią się do wzrostu liczby osób aktywnych zawodowo na rynku pracy. Poprawa infrastruktury ochrony zdrowia, standardu wyposażenia w sprzęt medyczny oraz skuteczność działań w stanach zagrożenia zdrowotnego jest istotnym elementem zwiększenia bezpieczeństwa zasobów pracy. Rozwój zintegrowanego systemu ratownictwa medycznego poprzez rozwijanie wojewódzkich Centrów Urazowych jest jednym z kluczowych czynników obniżenia poziomu śmiertelności oraz niepełnosprawności. Realizacja wszystkich zadań zaplanowanych w projekcie ma neutralny wpływ na cele Strategii UE dla regionu Morza Bałtyckiego. Realizacja projektu na etapie przygotowania, wdrażania jak również monitorowania, sprawozdawczości i ewaluacji obywać się będzie w sposób zgodny z zasadą równości szans, o której mowa w art. 7 Rozporządzenia PE i Rady (UE) nr 1303/2013, która umożliwia wszystkim osobom bez względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę lub pochodzenie etniczne, wyznawaną religię lub światopogląd, orientację seksualną sprawiedliwe i pełne uczestnictwo we wszystkich dziedzinach życia na jednakowych zasadach. Pozytywny wpływ projektu i jego zgodność z polityką równości szans zostanie uzyskany poprzez brak dyskryminacji w dostępie do stanowisk pracy (brak dyskryminacji płci, rasy, wieku itd.).

Planowane wskaźniki wykonania rzeczowego projektu:

PO (CCI)

Oś priorytetowa

Nazwa wskaźnika

Typ wskaźnika (produkt/rezultat bezpośredni)

Typ wskaźnika: 1. wskaźnik istotny dla celów interwencji

2. wskaźnik informacyjny

należy wpisać 1 lub 2[1]

Jednostka pomiaru

Wartość docelowa w odniesieniu do projektu

Rok docelowy

Liczba wspartych podmiotów leczniczych