Wojewódzki Specjalistyczny Szpital
im. M. Pirogowa w Łodzi

Szpital Pirogowa


Wojewódzki Specjalistyczny Szpital
im. M. Pirogowa w Łodzi

Menu

Historia placówki

Szpital św. Jana (obecnie stary budynek Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala im. M. Pirogowa w Łodzi) został wybudowany w 1927 roku przez Ewangelickie Towarzystwo Filantropijne. W czterokondygnacyjnym budynku mieścił się oddział internistyczny oraz oddział chirurgii wraz z blokiem operacyjnym.

W 1946 roku z oddziału chirurgii wydzielono 25 łóżek i utworzono oddział urologii. W roku 1956 oddany został do użytku nowy budynek - obecny pawilon A. W tym czasie nazwa szpitala została zmieniona na Szpital im. M. Pirogowa. W 1957 roku przestały pracować w szpitalu siostry NMP. W tym samym roku powstał oddział laryngologiczny. W 1959 roku w nowym budynku zorganizowany został oddział urologiczny. Od 1996 roku przy oddziale tym działa Wojewódzki Zespół ds. Transplantacji Nerek.

Pierwsza transplantacja nerki w woj. łódzkim przeprowadzona została na bloku operacyjnym szpitala im. M. Pirogowa w listopadzie 1996 r. Od tamtej pory transplantolodzy wykonali ponad 260 przeszczepów nerek.

W 1961 roku. w Szpitalu powstała Klinika Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej Akademii Medycznej w Łodzi, która jako jedyna w regionie łódzkim specjalizuje się w skomplikowanych operacjach naczyniowych.

Od stycznia 1998 roku Szpital został oddzielony od Zespołu Opieki Zdrowotnej Łódź Polesie i stał się samodzielną placówką o nazwie Wojewódzki Specjalistyczny Szpital im. M. Pirogowa w Łodzi.

Autor : Administrator Administrator
Liczba wyświetleń : 10737
Data publikacji : 28 sierpnia 2015
Data aktualizacji : 30 września 2015

Drukuj   
Historia zmian artykułu:
1 Administrator Administrator, 30 września 2015
1 Administrator Administrator, 29 września 2015
1 Administrator Administrator, 31 sierpnia 2015
Program regionalny, Narodowa strategia spójności
Promuje Łódzkie
RSMI
UNIA EUROPEJSKA, europejski fundusz rozwou regionalnego
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
oraz budżetu Samorządu Województwa Łódzkiego Fundusze Europejskie dla rozwoju regionu łódzkiego
© Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego