W dniu 27 października odbyła się konferencja "Dzieje Szpitalnictwa w Sieradzu" upamiętniająca 600-lecie służby zdrowia w Sieradzu oraz 165 rocznicę oddania do użytku szpitala św. Józefa w Sieradzu (dziś tak zwany „Stary Szpital). Organizatorami konferencji byli Andrzej Stępień, Agnieszka Malinowska i Grzegorz Smug.
Podczas konferencji miały miejsce następujące prelekcje: „Rys historyczny dotyczący rozwoju szpitalnictwa od średniowiecza do współczesności” – prof. zw. dr hab. Andrzej Felchner – Dziekan Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, Filia w Piotrkowie Trybunalskim; „Z historii lecznictwa na Ziemi Sieradzkiej oraz prezentacja sylwetek sieradzkich lekarzy„ – Pan dr Zdzisław Prajs – Szpital Wojewódzki im. Prymasa Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Sieradzu; „Działalność szpitalna Bożogrobców w Sieradzu w latach 1417 – 1800” – Pan Maurycy Fojcik – prawnik, historyk Kościoła, członek Miechowskiego Towarzystwa 1163 roku, kawaler Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie w Zwierzchnictwie w Polsce; „Posługa Sióstr Miłosierdzia w Sieradzu” – Siostra Jadwiga Kisielewska – Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia w Warszawie; „Doc. dr habil. Władysław Milewicz – lekarz z powołania. Wspomnienia wnuczki” – Pani Maria Wrocławska – starszy kustosz dyplomowany; „Pielęgniarki i położne w sieradzkim szpitalu w okresie powojennym” – Pani Elżbieta Pokora.
W przerwie pomiędzy prelekcjami została zaprezentowana rekonstrukcja historyczna dotycząca metod leczenia w dawnych czasach przygotowana przez Bractwo Rycerskie Ziemi Sieradzkiej.
Na zakończenie konferencji została otwarta wystawa "Dzieje Szpitalnictwa w Sieradzu", którą można oglądać do 26 listopada 2017 roku (wstęp wolny) w Muzeum Okręgowym w Sieradzu.
Uroczystość została zorganizowana dzięki dofinansowaniu ze środków zadania „Grant na lepszy start” 2017
Autor : Grobelny Piotr
Liczba wyświetleń :
3609
Data publikacji : 14 listopada 2017
Data aktualizacji : 17 listopada 2017
Historia zmian artykułu: | |
---|---|
v5 | Grobelny Piotr, 17 listopada 2017 |




oraz budżetu Samorządu Województwa Łódzkiego Fundusze Europejskie dla rozwoju regionu łódzkiego