Komunikat Ministerstwa Zdrowia dotyczący organizacji szczepień dla dorosłych pacjentów przewlekle chorych z ryzykiem ciężkiego przebiegu COVID-19 - LPM

Poniżej przekazujemy komunikat Ministerstwa Zdrowia dotyczący organizacji szczepień dla dorosłych pacjentów przewlekle chorych z ryzykiem ciężkiego przebiegu COVID-19.
Do zaszczepienia w myśl komunikowanych zasad uprawnieni są na mocy rozporządzenia Rady Ministrów pacjenci, którzy są:

• Dializowani z powodu przewlekłej niewydolności nerek lub

• Z chorobą nowotworową, u których po dniu 31 grudnia 2019 r. prowadzono leczenie chemioterapią lub radioterapią lub

• Poddawane przewlekłej wentylacji mechanicznej lub

• Po przeszczepach komórek, tkanek i narządów, u których prowadzone jest leczenie immunosupresyjne.

Pacjenci dializowani

Szczepienia pacjentów dializowanych rozpoczną się 16.03 i zostaną zrealizowane w stacjach dializ. Kwalifikacja do szczepień nastąpi przez lekarza w danej stacji dializ w trakcie pobytu pacjenta w stacji, m.in. związanego z wykonaniem dializy.

Pacjenci chorzy onkologicznie oraz po transplantacji leczeni immunosupresyjnie (osoby dorosłe urodzone po (1951 r.)

Skierowania dla pacjentów grupy 1B zostaną wystawione automatycznie przez Centrum e-Zdrowia (CeZ). Pacjenci z chorobami onkologicznymi oraz pacjenci po przeszczepach przed zapisaniem się na szczepienie powinni zapoznać się z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia dla pacjentów z grupy 1B z dnia 5 marca (https://www.gov.pl/web/zdrowie/wspolne-wytyczne-dla-pacjentow-z-grupy-1b-i-personelu-medycznego-w-zakresie-szczepienia-przeciwko-covid-19).
Pacjenci w tej grupie po otrzymaniu skierowania powinni zapisać się na szczepienie w populacyjnych punktach szczepień i w każdym takim punkcie będą mogli się szczepić. W określonych przypadkach pacjenci onkologiczni powinni odbyć konsultacje z lekarzem prowadzącym, a niektórzy z nich (np. potrzebujący szczepienia w ściśle określonym terminie z uwagi na chemioterapię) zostaną zaszczepieni w ośrodkach onkologicznych (lub np. w szpitalu węzłowym, w którym są leczeni). Pacjenci onkologiczni hospitalizowani zostaną zaszczepieni w swoim szpitalach.
Pacjenci w tej grupie, którzy są unieruchomieni i wymagają szczepienia w warunkach domowych będą mogli zostać zgłoszeni przez lekarzy prowadzących/lekarzy POZ do wyjazdowych punktów szczepień lub mobilnych zespołów szczepień.

Uprzejmie informujemy, że dla pacjentów tej grupy, punkt będzie miał możliwość wykorzystania wolnych miejsc w przypadku:
- pacjentów, którzy odwołali szczepienie,
- zostali niezakwalifikowani ze względów zdrowotnych,
- w sytuacjach związanych z możliwością uzyskania dodatkowych dawek z użytkowanych fiolek

Pacjenci poddani mechanicznej wentylacji płuc

Skierowania dla pacjentów z tej grupy zostaną automatycznie wystawione przez CeZ. W przypadku pacjentów niemobilnych zostanie wystawione zgłoszenie za pośrednictwem POZ do wyjazdowego punktu szczepień lub mobilnego zespołu w populacyjnym punkcie szczepień. W przypadku pacjentów mobilnych pacjenci zostaną objęci szczepieniami przez populacyjne punkty szczepień.

Autor : Grobelny Piotr
Data publikacji : 10 marca 2021