OCT W WOMP CP-L W ŁODZI - LPM

Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy Centrum Profilaktyczno – Lecznicze w Łodzi

OCT W WOMP CP-L W ŁODZI

W dniu 25.10.2021r. Pan Piotr Adamczyk - Wicemarszałek Województwa Łódzkiego przekazał do Poradni Okulistycznej WOMP CP-L w łodzi aparat OCT. Jest to optyczna koherentna tomografia, niezwykle precyzyjne badanie struktur gałki ocznej. To nowoczesna technika obrazowania dzięki, której uzyskuje się skan o bardzo wysokiej rozdzielczości. Aparat zakupiony z budżetu województwa łódzkiego jest urządzeniem wielofunkcyjnym wykorzystywanym do diagnozowania chorób siatkówki i nerwu wzrokowego ale również tzw. przedniego odcinka np. do pomiaru grubości rogówki.

Badanie jest nieinwazyjne, bezbolesne i zwykle nie wymaga żadnych przygotowań (ewentualnie podanie kropli rozszerzających źrenicę). Dzięki temu często zastępuje czasochłonne i skomplikowane techniki. Można badać kobiety w ciąży, alergików oraz Pacjentów słabo współpracujących. Najczęstsze wskazania to:

• choroby plamki żółtej ( w tym ADM – zwyrodnienie związane z wiekiem),

• cukrzycowy obrzęk plamki,

• otwór centralny,

• znamiona barwnikowe tęczówki i dna oka,

• podejrzenie czerniaka gałki.

OCT jest też bardzo użyteczne we wczesnej diagnostyce jaskry, która nieleczona prowadzi do ślepoty.

Badanie może i u wielu Pacjentów powinno być powtarzane, co pozwala na ocenę progresji choroby i efektów leczenia.

OCT powinno być wykonywane i interpretowane przez doświadczonego lekarza okulistę.

To całkowicie bezpieczne i precyzyjne narzędzie umożliwi lekarzowi diagnozowanie chorób oczu na wczesnym etapie i daje Pacjentowi szansę na skuteczne leczenie, co zapobiega utracie wzroku.